Öt tanács, ami segíthet az online társkeresésben! Miközben egyre több kutatás mutat rá a Tinder, Bumble, Badoo és egyéb hasonló internetes párkeresők mentális veszélyeire, már megjelent egy fiatal, a randiappoktól tudatosan elzárkozó réteg is. De mit tehetsz, ha a „kézenfekvőt”, az online ismerkedést választod? Íme, öt tipp a mentális egészségedért!
Tinder helyett ananász
Hallottatok már az „ananász randiról”? Egy TikTok-videónak köszönhetően 2024 nyarán elszabadult az „ananász pokol” Spanyolországban. A TikTok-videóban egy Tinder helyetti ismerkedési módszert ajánlottak, amit állítólag a nagyszüleik használtak évtizedekkel ezelőtt.
Ha szeretnél ismerkedni, akkor este 7 és 8 között el kell menni egy bizonyos élelmiszer-áruházba. Be kell tenni lefordítva egy ananászt egy bevásárlókocsiba, végig kell gurulni a boros soron. Ha ott látsz olyat, akinek szintén van ananász a kocsijában, és még tetszik is, akkor kedvesen odakoccantod a bevásárlókocsidat. Ha ő is visszakoccantja, akkor mehet az ismerkedés. Ja, és ha még egy zacskó lencsét is dobsz az ananász mellé, abból lehet tudni, hogy tartós kapcsolatra vágysz, nem csupán kalandra.
Az, hogy meddig tart az ananász őrület, vagy az, hogy vajon más országokra is átterjed-e, nem tudom megmondani. Viszont ez rámutat egy jelenségre, arra, hogy egyre többen jönnek le a randi appokról, és térnének vissza a „valóságba” ismerkedni, de nem tudják, hogyan.
AJÁNLÓ: Mit tegyek nőként, ha nem tudok elmenni?
Online vs. valóság
Sok embernek egyszerűen elege van az online ismerekedés okozta csalódásokból. Persze, nincs garancia arra, hogy a valóságban ismerkedés nem okoz annyi csalódást, de talán kevesebb utóbb feleslegesnek tűnő csetelést hoz. Tőlem is szokták kérdezni, hogy hol lehet ismerkedni. Ilyenkor nem tudok nagyon okosat válaszolni, mert végülis bárhol. A legutóbb, amikor megkérdeztem a „testsulisokat” Instagram Storyban, akkor a kutyasétáltatás előkelő helyen végzett.
AJÁNLÓ: Nézz szét a vibrátoraink között!
Na, de a lényeg, hogy ha te mégis úgy döntesz, hogy maradsz az online randizás világában, itt van néhány tipp, hogy ne tépázza meg a lelked! A beauty filterekhez hasonlóan a dating alkalmazások is károsak lehetnek a mentális egészségünkre. Viszont, ha ezt felismered és eszerint használod ezeket, sokat tehetsz azért, hogy ne bolondulj bele!
1. You first: te mit szeretnél? Flinget vagy hosszú távút…?
Persze, tudjuk, hogy nem mindenki játszik tiszta lapokkal, de attól még te magadnak állíthatsz fel szabályokat, határokat. Például arról, hogy egyéjszakás kaland vagy házasság a célod.
2. Haladj a saját tempódban!
Állíts fel időkereteket! Hónapokon keresztül csetelő vagy, aki csak akkor találkozik, ha már ismerősnek érzi a másikat? Vagy inkább találkozol minél hamarabb, hogy derüljön ki, van-e szikra vagy nincs? Ezt határozd meg előre, és maradj a szabályaidnál! Semmiképp ne hagyd, hogy a másik olyat erőltessen rád, amit te nem akarsz.
De arra is találhatsz ki szabályt, hogy mikor használod az appot. Így talán nem csúszol bele, hogy rutinból, unalomból pörgesd.
3. Állíts fel határokat!
Csakis te tudod, hogy mi neked a komfortos. Gondold át, hogy melyek azok a témák, amelykről szívesen csetelsz az első alkalmakkor, és melyek azok, amelyekről pedig nem. Ha olyan kérdést kapsz, amire nem szívesen válaszolnál az első alkalommal, nyugodtan fejezd ezt ki a másik felé!
4. Fotó, ami tényleg te vagy!
Ezt talán nem is kell elmagyarázni. Gondolj bele, te is milyen csalódott vagy, ha valaki egészen máshogy néz ki a randin, mint a profilképén
5. Gyakran csekkold a lelked!
Érdemes megfigyelni magadat, hogy milyen érzelmeket és gondolatokat vált ki belőled a tinderezés. Jó érzés felmenni, kicsit szorongsz? Ha túl sok, szállj ki egy időre vagy ne menj vissza! Ha úgy érzed, a te tereped, akkor maradj! És kezeld helyén az elutasítást/ghostingolást. Ha a másik soha többet nem ír vissza, persze nem jó átélni, de ez nem jelenti azt, hogy te tettél valami rosszat!